Cu puțin timp în urmă, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, s-a încheiat CFR Cluj-FC Argeș, meci din etapa a 25-a a Ligii 1 de fotbal. Clujenii au câștigat cu 5-0 (2-0).

În minutul 34 gazdele au obținut o lovitură de la 11 metri, după un fault în careu comis, stupid, de fundașul alb-violeților Luka Maric. Deac a executat și a înscris.

Patru minute mai târziu, același Deac a majorat scorul la 2-0, tot din penalty, penalty dictat de arbitrul central Sebastian Colțescu în urma unei henț în careu comis de același Maric. Piteștenii au reclamat o poziție de off-side la faza de atac care a condus la cea de a doua lovitură de la 11 metri.

În minutul 49 scorul a devenit 3-0: același Maric și-a dat autogol. Campioana en-titre a mai marcat de două ori, prin Costache, în minutul 70, și Rondon, în minutul 78.

Și fără golgheterul echipei în teren, Malele – suspendat pentru cumul de cartonașe galbene – piteștenii nu au contat aproape deloc în atac.

FC Argeș înregistrează astfel primul eșec după 11 etape consecutive fără înfrângere.

În următoarea etapă, FC Argeș va juca pe teren propriu cu Politehnica Iași. Partida se va juca luni, 8 martie 2021, de la ora 17:30. (Sursă foto: prosport.ro)