S-a încheiat cu puțin timp în urmă meciul FC Viitorul-FC Argeș, din etapa a șaptea a play-out-ului Ligii I de fotbal. Viitorul a câștigat cu 1-0 (0-0).

După o primă repriză albă, unicul gol al partidei a fost marcat de gazde în minutul 48. Artean șutează din careu, lateral dreapta, la colțul scurt și înscrie, cu largul concurs al goalkeeperului piteștean, Greab. Gol de portar.

În minutul 52 putea fi 2-0: Chițu de la gazde șutează, iar mingea este scoasă de Tofan de pe linia porții.

Alb-violeții au pus presiune pe adversari în ultima parte a meciului. Au avut și o ocazie bună de a marca prin Malele, în minutul 68 (șut de la marginea carelui de 16 metri, respins de portarul gazdelor), dar nu au reușit să egaleze.

Cu victoria de azi, FC Viitorul iese din zona periculoasă a play-out-ului și urcă deasupra locurilor de baraj pentru supraviețuirea în Liga I.

FC Argeș rămâne pe locul 2 în clasamentul play-out-ului, cu 31 de puncte, la 3 puncte distanță de ocupanta primului loc, Chindia Târgoviște. Târgoviștenii încă nu au jucat în această etapă, urmând să întâlnească mâine, în deplasare, pe FC Voluntari.

În următoarea rundă, FC Argeș va juca pe teren propriu cu Dinamo București, duminică, 16 mai, de la ora 16:30.