Update, ora 19:55
IPJ Argeș: ”În această după-amiază, polițiștii argeșeni au fost sesizați cu privire la un accident rutier produs pe raza comunei Bascov, pe DN 7, în zona Valea Ursului.
Din cercetările preliminare efectuate de polițiștii Serviciului Rutier Argeș a rezultat că un bărbat de 49 de ani din Pitești care conducea un autoturism pe DN 7, având direcția de deplasare dinspre Vâlcea spre Pitești, în împrejurări care fac obiectul cercetărilor, posibil pe fondul altor preocupări, a pătruns pe contrasens, intrând în coliziune cu un autoturism condus de o femeie de 43 de ani din Pitești, după care a intrat în coliziune și cu un ansamblu rutier format dintr-o autoutilitară care tracta o semiremorcă, condusă de un bărbat de 49 de ani, de cetățenie bulgară.
Au suferit leziuni ocupanții primului autoturism, respectiv conducătorul auto, un bărbat de 49 de ani, precum și ceilalți 3 pasageri, respectiv un bărbat de 75 de ani, o femeie de 71 de ani și o minoră de 9 ani.
Toți conducătorii auto implicați au fost testați cu aparatul etilotest, rezultând că nu au consumat alcool.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă. Cercetările sunt continuate de polițiștii rutieri, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care evenimentul rutier a avut loc și luarea măsurilor legale care se impun”.
Update, ora 17:51
În momentul în care a fost preluată de către unul dintre echipajele medicale, o victimă, un bărbat, a intrat în stop cardio-respirator. I s-au făcut manevre de resuscitare, care, cel puțin pe moment, au dat rezultat. Când echipajul medical a început deplasarea către spital, victima avea funcții vitale.
Știrea inițială, ora 17:35
Grav accident de circulație, cu puțin timp în urmă, pe DN 7 Pitești-Râmnicu Vâlcea, la kilometrul 124+100 de metri, în Bascov (Valea Ursului). Accidentul s-a soldat cu patru victime.
Potrivit Centrului Infotrafic al Poliției Române, în accident au fost implicate un autotren și două autoturisme.
”Au rezultat patru victime (trei adulți și un copil), conștiente, cooperante, care au fost evaluate de către echipajele medicale. În urma acordării primului ajutor calificat, persoanele sunt transportate la spital”, informează ISU Argeș.
La fața locului intervin două echipaje de la Serviciul de Ambulanță Județean Argeș și echipaje de pompieri de la Detașamentele Pitești și Bradu.
Traficul rutier este oprit pe ambele direcții de deplasare și se estimează reluarea normală a circulației după ora 18:00. Vom reveni cu amănunte.
Ne puteți citi și pe pagina noastră de Facebook și în grupul de socializare Pitesti24.ro. De asemenea, vă puteți abona la canalul nostru de YouTube.

