A doua victorie din play-out pentru FC Argeș! Alb-violeții au câștigat cu 4-1 (2-1) meciul disputat în această seară pe stadionul „Nicolae Dobrin” cu UTA Arad, partidă din etapa a patra a play-out-ului Ligii I de fotbal.

Scorul a fost deschis de oaspeți, care au marcat în minutul 10, din careu, printr-un voleu superb al lui Albu. Piteștenii au egalat rapid, cinci minute mai târziu. A fost un gol de generic. Malele îi trimite cu călcâiul lui Grecu, Grecu pătrunde în careu, șutează impecabil de la 14 metri, din lateral stânga, iar mingea se duce în vinclu, la colțul lung.

De generic a fost și golul cu care alb-violeții au preluat conducerea pe tabela de marcaj. În minutul 39, din imediata apropiere a careului de 6 metri, Drăghici reia din foarfecă o centrare, mingea lovește un jucător arădean și intră în poartă, la colțul scurt, în ciuda eforturilor disperate ale goalkeeperului oaspeților de a respinge balonul in extremis.

În minutul 88, scăpat singur pe contraatac, Cristi Dumitru face 3-1 cu o „scăriță”, din 16 metri, central, peste portarul gazdelor. Scorul final a fost stabilit de Malele, în minutul 90, printr-un șut din careu, din lateral dreapta, la colțul lung.

După victoria din această seară, elevii lui Mihai Ianovschi și Andrei Prepeliță urcă un loc în clasamentul play-out-ului, pe 2, cu 27 de puncte.

FC Argeș va întâlni în următoarea rundă, în deplasare, pe Gaz Metan Mediaș, vineri, 30 aprilie, de la ora 17:30. Despre parcursul de până acum al lui FC Argeș în play-out-ul Ligii I de fotbal puteți citi AICI.