FC Argeș a jucat în această seară pe stadionul „Nicolae Dobrin” din Pitești cu Academica Clinceni. Partida – din etapa a 28-a a Ligii I de fotbal – a fost o confruntare directă între cele două echipe pentru un loc în play-off.

Meciul s-a încheiat la egalitate: 1-1 (0-0). Scorul a fost deschis de FC Argeș, în minutul 47, prin Antun Palic, în urma unui șut superb din afara careului, de la circa 20 de metri, la firul ierbii, pe colțul lung. Oaspeții au egalat din lovitură de la 11 metri, în minutul 83, prin Rusescu. Penalty-ul a fost dictat de arbitru după un fault în careu făcut de Mezza Colli.

Din păcate, FC Argeș ratează șansa de a urca în această seară pe un loc de play-off. În cazul unei victorii, alb-violeții ar fi depășit și Botoșaniul în clasament și ar fi urcat pe locul 5. Cu egalul de astăzi, FC Argeș a urcat, totuși, în clasament, dar de pe locul 9 doar pe locul 7, cu 37 de puncte, la un punct în spatele adversarei sale din această seară.

În cele două etape rămase de disputat din sezonul regulat, FC Argeș le va întâlni pe AFC Hermannstadt (în deplasare) și, respectiv, Chindia Târgoviște (pe teren propriu). Meciul de la Sibiu se va disputa sâmbătă, 3 aprilie 2021, de la ora 15:00, iar cel din Pitești cu Chindia pe 10 aprilie, ora urmând să fie stabilită.