Cu puțin timp în urmă, pe Stadionul Orășenesc, s-a încheiat CS Mioveni – FC Argeș, partidă contând pentru etapa a șasea a Superligii de fotbal.

Derby-ul județului a fost câștigat de FC Argeș, cu 1-0 (0-0). Singurul gol al meciului a fost înscris în minutul 55 de Garita. Acesta a marcat de la linia careului de șase metri, din poziție centrală, după o fază superbă creată de Alexandru Ișfan.

Același Garita a înscris în poarta gazdelor și în minutul 82, dar golul a fost anulat pe motiv de offside. A fost cerută vizionarea imaginilor în camera VAR, decizia finală, de anulare a golului, fiind luată după 10 minute!

La VAR s-a apelat și la 0-0, în ultimul minut al primei reprize, când gazdele au reclamat că goalkeaperul lui FC Argeș, Straton, ar fi prins mingea dincolo de linia porții, după o lovitură liberă. „Judecătorii” din camera VAR au hotărât, însă, că nu a fost gol.

În următoarea etapă a Superligii, FC Argeș va întâlni pe teren propriu pe Chindia Târgoviște, duminică, 28 august, de la ora 13:30. Mioveniul va juca sâmbătă, 27 august, de la ora 19:00, cu Petrolul Ploiești, în deplasare.