A murit Petrișor Stan, fost actor al Teatrului ”Alexandru Davila” din Pitești. Anunțul decesului a fost făcut astăzi de către colectivul instituției de cultură argeșene.
”Petrișor Stan, actor pentru eternitate.
De astăzi, familia Teatrului “Alexandru Davila” din Pitești este mai săracă. Unul dintre actorii care s-au identificat cu activitatea ultimelor patru decenii, Petrișor Stan, a plecat să joace pe altă scenă.
S-a născut la 11 martie 1957 și a absolvit Universitatea de Artă din Târgu Mureș în 1983, când a fost repartizat la teatrul din Botoșani, iar din 1988 s-a transferat la teatrul din Pitești, de unde s-a și pensionat.
În decursul acestor ani l-ați putut vedea în spectacole memorabile, de la “D’ale carnavalului” la “Romanțioșii”, de la “Antigona” la “Bădăranii”. În unele piese a jucat alături de partenera sa de viață, Doina Aida Stan.
“A fost unul dintre actorii emblematici ai teatrului, distribuit în roluri importante. A lăsat un gol imens în inima spectatorilor din Pitești”, spune Sevastian Tudor, fost manager al teatrului.
“L-am îndrumat să dea la facultatea de teatru, la Târgu Mureș, unde a și absolvit la clasa domnului Codrescu. A fost repartizat la Botoșani și apoi a mers la Pitești, unde îi plăcea extraordinar”, afirmă actorul Tudorel Filimon.
“A fost un actor de neimaginat, un profesionist dedicat teatrului, iubea scena, iar ca prieten, un om de aleasă ținută morală”, mărturisește regizorul Matei Varodi.
Adio, maestre!”.
Ne puteți citi și pe pagina noastră de Facebook și în grupul de socializare Pitesti24.ro. De asemenea, vă puteți abona la canalul nostru de YouTube.