Un echipaj de la Biroul Rutier Curtea de Argeș a sancționat astăzi, 7 iunie 2026, un șofer în vârstă de 46 de ani din comuna Mălureni.
Aflat la volanul unui autoturism, bărbatul nu le-a acordat prioritate de trecere pietonilor care traversau regulamentar, pe ”zebră”, bulevardul Basarabilor din municipiul Curtea de Argeș.
Pietonii s-au trezit cu mașina la un pas să îi lovească în plin. Din fericire, inconștiența șoferului nu a produs victime.
Scandalizați, martorii au sunat la 112. ”La fața locului s-au deplasat atât polițiștii rutieri, cât și un echipaj medical, rezultând că nicio persoană nu a suferit leziuni.
Șoferul, care conducea un autoturism pe bulevardul Basarabilor, din direcția Pitești spre Mănăstirea Curtea de Argeș, nu le-a acordat prioritate de trecere pietonilor aflați în traversare regulamentară, pe marcajul pietonal”, informează IPJ Argeș.
Polițiștii i-au reținut permisul de conducere pentru o perioadă de 60 de zile și l-au amendat cu 1.215 lei. (Foto: Arhivă – descriptiv)
Ne puteți citi și pe pagina noastră de Facebook și în grupul de socializare Pitesti24.ro. De asemenea, vă puteți abona la canalul nostru de YouTube.

