Ministrul Apărării Naționale și vicepremier, deputatul USR de Argeș Ionuț Moșteanu, anunță lansarea a două noi proceduri de achiziții importante pentru înzestrarea Armatei, în contextul necesității protejării intereselor esențiale de securitate ale României.

Am pus în transparență, pe site-ul Ministerului, două hotărâri de guvern pentru două proceduri mari de achiziții. Este vorba de arma individuală de tip NATO și de autovehiculul de luptă al infanteriei. Două proceduri mari de achiziții, cu o valoare mare, care sunt importante, critice pentru Armată. Arma de luptă a infanteriei va fi cea mai mare revoluție, practic, pentru că vor fi înlocuite armele AK-47”, afirmă Ionuț Moșteanu.

Ministrul USR al Apărării precizează că achizițiile au o valoare de 400 de milioane de euro pentru Sistemul de armament individual de tip NATO (SAI) și, respectiv, de 2,5 miliarde de euro pentru mașinile de luptă ale infanteriei (MLI, 246 de vehicule pe șenile). Una dintre condiții este integrarea în economia de apărare locală (localizare 100% în România pentru SAI și circa 85% pentru MLI).

Potrivit ministrului Apărării, contractele ar urma să fie semnate până în mai 2026, pentru a nu se mai repeta situații din trecut, când programele de înzestrare au fost afectate de mari întârzieri.

Avem niște ținte de capabilități agreate cu partenerii NATO care trebuie îndeplinite. Și, atâta timp cât o să stau pe scaunul de ministru, o să fac tot ce ține de mine ca să mă asigur că avem o Armată bine înzestrată, bine antrenată și bine motivată”, spune ministrul USR al Apărării.

Ne puteți citi și pe pagina noastră de Facebook și în grupul de socializare Pitesti24.ro. De asemenea, vă puteți abona la canalul nostru de YouTube.  

Distribuie
Mai multe articole similare
Mai multe de Pitesti24.ro
Mai multe în Știri

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *