Frăția PSD-AUR a funcționat din nou în Consiliul Local Pitești. Reprezentanții celor două partide au respins proiectul prin care USR propunea reducerea cotelor adiționale la impozitele și taxele locale din Pitești și acordarea unor facilități fiscale pentru anul 2026. Liderul consilierilor locali USR, Mihai Mihăilescu, a reacționat vehement.

”PSD a ieșit de la guvernare! Cel puțin așa par să creadă pesediștii din Pitești.

Astăzi, în Consiliul Local, amendamentul nostru privind introducerea unor facilități fiscale clare pentru 2026 a fost respins de PSD și AUR.

Am propus un lucru simplu și de bun-simț: ca noile facilități fiscale prevăzute de lege să fie introduse explicit în Hotărârea locală, pentru ca aplicarea lor să fie clară, unitară și fără abuzuri de interpretare. PSD și AUR au spus nu.

Dar partea cea mai spectaculoasă a fost alta. Am aflat de la viceprimarul PSD că, aparent, toate relele vin de la guvernul PNL și USR, care ”pune taxe peste taxe”. Interesantă teorie! Mai ales că PSD este la guvernare și a fost parte din deciziile care au adus România exact în situația fiscală de astăzi.

Se vede că s-a dat din nou ordin pe unitate: toate tunurile pe USR și pe Bolojan, iar PSD să joace rolul spectatorului nevinovat. De parcă n-ar fi la putere! De parcă n-ar fi votat, decis și girat exact politicile de care acum se spală pe mâini! Cu alte cuvinte, când e vorba de putere, PSD e prezent. Când e vorba de răspundere, PSD dispare. Clasic.

Adevărul este simplu: PSD încearcă din nou să joace teatru politic, ca și cum n-ar avea nicio legătură cu guvernarea, cu taxele, cu deficitul și cu haosul bugetar din ultimii ani. Iar AUR, ca de obicei, a fost partenerul perfect de zgomot și blocaj. PSD poate ieși din guvernare doar în declarații. Din responsabilitate, încă n-a ieșit”, acuză liderul grupului USR din Consiliul Local Pitești, Mihai Mihăilescu.

Proiectul propus de USR și respins de Frăția PSD-AUR poate fi consultat AICI.

Ne puteți citi și pe pagina noastră de Facebook și în grupul de socializare Pitesti24.ro. De asemenea, vă puteți abona la canalul nostru de YouTube.

Distribuie
Mai multe articole similare
Mai multe de Pitesti24.ro
Mai multe în Administrație

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *